Allt om radon och ventilation

Hur vet jag om det är radon från marken eller byggmaterialet?

Har du gjort en radonmätning med förhöjda radonhalter men vet inte om det kommer radon från marken eller byggmaterial? Vi hjälper dig reda ut hur du kan ta reda på källan till radonet. 

Den största källan till radon i inomhusluft är antingen marken under huset eller byggmaterialet i väggar och golv. Men hur vet man egentligen om radonet kommer från marken eller byggmaterialet – eller båda?

I den här guiden går vi igenom hur du tar reda på varifrån radonet i ditt hus kommer, hur du kan testa, och vilka åtgärder som krävs beroende på källan.


1. Varför är källan till radon viktig att veta?

Att veta om det är radon från marken eller byggmaterialet är avgörande för att kunna vidta rätt åtgärder. Olika källor kräver olika lösningar:

  • Markradon ventileras bort genom åtgärder i grunden eller genom att man ventilerar bort radonet innan det kommer in i huset genom t.ex. en radonsug eller liknande

  • Byggmaterialradon, oftast från blåbetong, kräver andra metoder som oftast bygger på att man öka luftväxling och där ventilerar ut den radonhaltiga luften och ersätter den med frisk luft.

Om du inte identifierar källan korrekt riskerar du att göra åtgärder som inte får ner radonhalten.


2. De två vanligaste källorna till radon

🔸 Radon från marken

Marken under och runt byggnaden avger radongas som kan tränga in genom:

  • Sprickor i betongplatta eller källargolv

  • Rörgenomföringar och otätheter

  • Dräneringsrör eller golvbrunnar

Särskilt vanligt i hus med:

  • Källare eller platta på mark

  • Dåligt tätad grund

  • Beläget i områden med radonrik jord eller uranrik berggrund

🔸 Radon från byggmaterial

Främst från blåbetong (användes 1929–1975), som tillverkades av alunskiffer som innehåller radium.

  • Blåbetong avger radon konstant, oavsett markens egenskaper.

  • Finns ofta i väggar, innerväggar och bjälklag i äldre byggnader.


3. Hur vet jag vilken källa radonet kommer ifrån?

Det finns flera metoder som kan hjälpa till att identifiera om radonet kommer från marken eller byggmaterialet:

✅ Mätning i olika rum

Radon från marken tenderar att ge högre värden i källarvåningen eller på markplan, medan radon från byggmaterial ofta ger jämnt höga värden i hela huset. Gör du en mätning på olika våningar så kan det ibland ge en indikation på vart radonet kommer ifrån. Det är dock inte ett sätt som ger ett svar utan endast en indikation då typen av blåbetong kan variera mellan olika väggar och påverka resultatet och ibland kan även markradon leta sig upp via murstockar och liknande vilket kan ge högre värden på övre plan trots att det är radon från marken.

✅ Gammaindikering

Det sätt som vi rekommenderar och som är ett säkert och pålitligt sätt att få reda på om radonet kommer från marken eller byggmaterialet är att göra en gammamätning. Med en gammamätare mäter man gammastrålning från blåbetong i väggar – detta bekräftar byggmaterial som källa och ger även en tydlig bild av vilken typ av blåbetong det är samt ger en bra indikation kring hur mycket radon som kommer från byggnadsmaterialet respektive marken. 

✅ Spårfilmsmätning + byggnadsteknisk analys

En kombination av långtidsmätning och analys av byggnadens konstruktion ger ofta tydlig indikation. Dock ger detta inte svar 


4. Vad gör man när man vet källan?

 

🏠 Om det är radon från marken:

  • Täta genomföringar och sprickor i grunden.

  • Installera radonsug eller radonbrunn.

  • Förbättra ventilationen, särskilt i källare eller markplan.

🧱 Om det är radon från byggmaterial:

  • Öka luftväxlingen (till exempel med FTX-system).

  • Täta ytskikt med radontät färg eller beklädnad.

  • I extrema fall: täcka blåbetongväggar med tätskikt och luftspalt.


5. Kan man ha radon från både mark och byggmaterial?

Ja – det är vanligt att båda källor förekommer samtidigt, särskilt i hus byggda under perioden 1929–1975 med blåbetong och dålig tätning i grunden.

Därför bör du:

  • Mäta i flera utrymmen.

  • Ta hjälp av en sakkunnig inom radon om osäkerhet finns.

  • Om man misstänker att man har blåbetong eller inte vet så rekommenderar vi alltid att man gör en gammamätning för att konstatera om det finns radon från byggnadsmaterialet. Vi gör alltid gammamätningar vid våra kostnadsfria besök* om det finns en radonproblematik i fastigheten för att kunna lämna en korrekt offert på rätt typ av åtgärder.

 
*Kostnadsfria besök gäller endast inom Skövde med omnejd samt Stockholm med omnejd.

Vanliga frågor (FAQ)

Hur vet jag om huset innehåller blåbetong?
Om det är byggt mellan 1929 och 1975 finns risk. En fackman kan göra en gammaindikering eller tolka byggtekniska ritningar.

Räcker det att bara förbättra ventilationen?
Inte alltid. Om radonet kommer från marken kan åtgärder i grunden behövas. Rätt insats beror helt på källan.


Vill du veta varifrån radonet i din bostad kommer?

Vi hjälper dig att:

✅ Utföra professionella radonmätningar
✅ Tolka mätresultat och identifiera källa genom gammamätning
✅ Få rätt åtgärdsplan – oavsett om det är markradon eller byggmaterial

📧 Mejla oss på info@hemkomfort.se
📞 Ring: 08-604 97 00

Vi hjälper dig skapa en säker och radonfri inomhusmiljö.

Avger blåbetong radon - Exempel på blåbetongvägg
Blåbetong
Uranium till Radium till Radon - Radon från marken eller byggmaterial
Markradon
Exempel på en radonsug med en utomhusfläkt
Varukorg
Rulla till toppen